Možno sa zdá, že výber bicykla je jednoduchá záležitosť. No povieme vám, že niekedy je to zložitejšie ako výber auta. Aj tento dopravný prostriedok má množstvo parametrov, cenových kategórií, prevedení aj materiálov. Ako si správne vybrať (nie len) dámsky bicykel? Prečítajte si postup v tomto článku.
Základné typy bicyklov
Pred tým, než sa pustíte do výberu bicykla, ujasnite si, ako ho chcete používať. Populárnou kategóriou sú horské bicykle, pretože ich viete využiť takmer do každého terénu. Typické pre tento typ bicyklov sú kotúčové brzdy a rámy sú rôznorodo tvarované. Väčšina žien si zvolí na cestu do práce mestské bicykle. Majú hladší plášť, pohodlný posed a možnosť jazdy v elegantnom oblečení. Najnovším segmentom sú elektro bicykle. Dokážu pomôcť jazdcovi pri presune po meste, do kopca aj za prácou. Cena je vyššia, no s ňou sa spája aj vysoká kvalita a pohodlnosť používania.
Akú veľkosť bicykla vybrať
Každý bicykel sa vyrába v rôznych veľkostiach z dôvodu väčšieho pohodlia pre cyklistu. Konkrétne sa líši pri jednotlivých modeloch vzdialenosť medzi stredovou osou bicykla a koncom sedlovej trúbky rámu. Veľkosť sa udáva v palcoch, centimetroch alebo písmenami, rovnako ako pri oblečení. Napríklad, pri výške 160 až 165 centimetrov by ste mali siahnuť po 15 – 17 palcových horských bicykloch, 17 palcových krosových bicykloch a 52 centimetrových cestných bicykloch.
Ďalšie parametre
Na čo ďalšie sa pri výbere dámskeho bicykla zamerať? Dôležitá je aj nosnosť – pri cestných je bežných 120 kg, v prípadne trekingových je to až do 140 kg. Hmotnosť bicyklov je dôležitá pre pohodlnosť manipulácie. Hlavne v prípade žien môže byť ťažký bicykel komplikáciou. Pri cestných bicykloch to môže byť menej ako 10 kg.
Pri kúpe skontrolujte aj materiál bicykla. Hliník je mäkký a ľahký materiál, čo je jeho hlavnou výhodou. Nevýhodou je minimálna pružnosť. Karbón je najlepší a najdrahší materiál. Oceľové rámy sú pružné a ich cena je nižšia. Nevýhodou je vyššia hmotnosť.