Čím nahradiť v jedálničku klasické pečivo

Pečivo samo o sebe nie je zlé a keď si ho dávame s mierou, tak nám dokonca prospieva. Veď každý z nás si rád vychutná chrumkavý chlebík alebo voňavé rožky. No ak jeme pečivo príliš veľa, dávame si ho ku každému jedlu, tak to nie je úplne zdravé. Hlavne spomínané rožky v sebe obsahujú množstvo cukru. Čím sa dá klasické pečivo v jedálničku nahradiť?

Čím nahradiť v jedálničku klasické pečivo (Foto: unsplash.com)

Bielkovinový chlieb

Ak máte radi chuť klasického chleba, tak len veľmi ťažko nájdete zdravú náhradu, ktorá by mu bola tak podobná. Jednou z najlepších alternatív je práve bielkovinový chlieb. Má ideálnu konzistenciu, skvelú chuť a najlepšia je jeho výživová hodnota. Takéto chleby obsahujú aj viac ako 20 % bielkovín a nižší podiel cukru. Aj preto sa odporúča konzumovať ho pred spaním.

Polystyrénové chlebíky

Stretnete sa s nimi asi najčastejšie v prípade, keď sa niekto snaží odučiť od pečiva. Aj keď mnohí z nás si myslia, že sa polystyrénové chlebíky jedia len v striktnej diéte alebo v prípade vrcholových športovcov, nie je to tak. Tento druh chleba je ľahko stráviteľný, obsahuje vysoké množstvo sacharidov a ideálne je kombinovať ho s potravinami, ktoré majú vysoký podiel bielkovín. 

Knäckebrot

Niektorý tento chlieb odporúčajú, iní nie sú veľkými fanúšikmi. Najväčšou nevýhodou je vysoké množstvo kalórií. Na druhej strane, je pomerne sýty a aj malé množstvo zaženie pocit hladu. Sú aj alternatívy, ktoré majú lepšie výživové hodnoty a hodia sa aj do diétnejšieho jedálnička.