PMS alebo predmenštruačný syndróm signalizuje, že sa v ženskom tele niečo deje a čoskoro dorazí menštruácia. Až 90 % žien potvrdzuje, že sa u nich tento syndróm vyskytuje rôznymi spôsobmi. Čo je predmenštruačný syndróm, aké príznaky sa ho týkajú a čím si ich môžete zmierniť? To všetko sa dočítate v článku.
Čo je PMS a ako sa prejavuje
Predmenštruačný syndróm je skupina viacerých príznakov, ktoré sa môžu mať fyzický alebo psychický charakter. Objaví sa 1 – 2 týždne pred začiatkom menštruácie. Je to spôsobene klesaním hladiny dvoch hormónov – estrogénu a progesterónu. PMS končí začiatkom menštruácie, kedy sa hladina hormónov vráti do normálu.
Príznaky PMS môžu byť pre každú ženu iné. Medzi najčastejšie fyzické príznaky patria opuchnuté alebo citlivé prsia, nadúvanie, kŕče, bolesti hlavy, zápcha alebo hnačka. Psychickými prejavmi môže byť podráždenosť, únava, náladovosť, depresia alebo smútok.
Vplyv na ostatné zdravotné problémy
PMS je naozaj prepojené aj s inými zdravotnými problémami, ktoré žena má a počas tohto obdobia sa môže ich stav zhoršovať. Je to spôsobené tým, že zdravotný problém a PMS majú rovnaké prejavy. Týka sa to hlavne depresie a úzkosti, chronického únavového syndrómu, syndrómu dráždivého čreva aj syndrómu bolestivého mechúra.
PMS môže zhoršiť aj astmu, rôzne druhy alergií či migrény. Myslite na to pri výbere nových obliečok či matracov. Dobre známe a obľúbené sú pod značkou Dormeo. Pri online nákupe neváhajte využiť zľavové kódy Dormeo do ich oficiálneho eshopu, vďaka ktorým ihneď ušetríte ešte viac pri nákupe.
Ako si pomôcť pri PMS?
Problémy s PMS dokáže riešiť celková prevencia a zdravý životný štýl. Doprajte si pravidelnú fyzickú aktivitu, podľa toho, čo vás baví. Vyberajte si zdravšie jedlá, dôležitý je aj dostatok spánku a vyhýbajte sa dlhodobému stresu. Jedna štúdia dokonca potvrdila, že ženy, ktoré fajčia, prežívajú oveľa silnejšie a dlhodobejšie prejavy PMS. Dôležité je aj užívanie dostatku vápnika a vitamínu B6. Ako vybrať najlepšie vitamíny radí Nákupná poradňa.