Nakupovanie miluje asi každá žena. Vyvoláva to v nás pocit radosti a keď si môžeme na seba obliecť niečo pekné, nové, tak sa cítime sebavedomejšie. Čo keď táto vášeň prerastie v niečo nebezpečné a škodlivé? Hlavne táto doba nás vedie k tomu, aby sme nakupovali online čoraz viac, no je to správne?
Prečo nakupovať online s rozvahou?
Online nakupovanie a celý tento virtuálny svet je pre nás zaujímavý, lákavý a najradšej by sme tam strávili čo najviac času. Presne to využívajú podnikatelia a marketingové spoločnosti proti nám. Presne vedia, ako na nás zapôsobiť. Takýmto reklamám predchádza množstvo analýz, plánovania a kreativity. Potom vám na sociálnych sieťach a v prehliadači vyskakuje presne tá reklama, ktorá vás najviac zaujme.
Sklon k závislosti v online nakupovaní má viacero názvov – patologické nakupovanie, nutkavé nakupovanie alebo oniománia. Výskumy poukazujú, že takouto chorobou trpí každý 20. človek. V rozvinutých krajinách trpí množstvo dospelých extrémnou túžbou po nakupovaní.
Znaky závislosti na nakupovaní online
Ako zistíte, že ste závislí na nakupovaní? Aj keď máte radi online nakupovanie pred nakupovaním v kamenných obchodoch, tak vás to automaticky nerobí hneď závislými. Museli by ste spĺňať viacero z týchto znakov – v prvom rade je to pocit, že nedokážete prestať nakupovať, aj keď ste sa sústredili na to, aby ste nenakupovali.
Ďalším znakom závislosti je, že nakupovanie ničí vaše vzťahy s kamarátmi a rodinou. Znakom závislosti je tiež skrývanie nakúpených vecí, neustále myslenie na nakupovanie, pocity viny, nakupovanie nepotrebných vecí a míňanie na veci, ktoré si nemôžete dovoliť.