Prečo dbať na dostatočný príjem bielkovín?

Bielkoviny plnia v ľudskom tele dôležitú úlohu a sú dôležité pre všetkých bez výnimky. Čo bielkoviny sú a prečo treba dbať na ich dostatočný príjem?

Bielkoviny ukryté v proteínovej tyčinke

Keby sa naše oči mohli premeniť na špeciálny mikroskop, zistili by sme, na ktorých látkach v organizme stojí celé fungovanie tela. Okrem tukov a sacharidov by sme na popredných miestach objavili aj bielkoviny, ktoré sa významne podieľajú na zdraví svalov, kostí, kože či tkanív. Je všeobecne známe, že bielkoviny (alebo inak povedané proteíny) môžu tvoriť buď esenciálne (ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť – prijímame ich konzumáciou mäsa, vajíčok, strukovín či orieškov, pijeme mlieko a pod.), alebo neesenciálne aminokyseliny. Tvorbu tých esenciálnych je vhodné podporiť špeciálne upraveným jedálničkom alebo výživovými doplnkami stravy, ako sú proteínové tyčinky či koktaily s bohatým obsahom proteínov (ako napríklad nápoj Formula 3 od Herbalife Nutrition). I tie sa môžu postarať o rýchlu dávku energie, rovnako ako tuky a sacharidy.

Prečo dbať na dostatočný príjem bielkovín?
Prečo dbať na dostatočný príjem bielkovín? (zdroj: komerčný článok)

Medzi bielkovinami nájdeme skvelú partičku priateľov, je medzi nimi kolagén, hemoglobín či enzýmy zodpovedné za správne fungovanie procesov v tele. A kde všetko funguje, ako má, je zabezpečený aj dobrý imunitný systém. Vo výsledku teda možno povedať, že zdravou stravou, pohybom a dostatočnou konzumáciou bielkovín sa to v našom tele rozbehne správnym smerom. Odporúčaná dávka bielkovín u dospelého človeka predstavuje 0,8 g bielkovín na kg hmotnosti, u detí sa však táto hodnota môže zvýšiť až na 1,3 g či u športovcov v závislosti od ich výkonu až na 1,6 g bielkovín na kg hmotnosti na deň. Ak teda sledujete zloženie vašej stravy počas dňa, prípadný deficit viete dohnať aj chutnou proteínovou tyčinkou v rôznych príchutiach (napríklad proteínové tyčinky Herbalife Nutrition sú dostupné v príchutiach citrón, čokoláda-oriešok či vanilka-mandľa), s obsahom kvalitných mliečnych bielkovín a sacharidov, ktoré dokonale uspokoja vaše maškrtné jazýčky bez toho, aby ste zhrešili veľkou dávkou nezdravého cukru.

Prečo dbať na dostatočný príjem bielkovín?
Prečo dbať na dostatočný príjem bielkovín? (zdroj: komerčný článok)

Bielkovinami nabitý koktail Formula 3

Známa značka výživových doplnkov Herbalife Nutrition má však v talóne aj iné bielkovinové bomby, napríklad obľúbené koktaily vo forme prášku, ktoré v jedinej porcii obsahujú 5 g proteínov a chutia skvelo aj bez pridaného cukru. Aj koktaily Formula 3 so srvátkou a sójou sa môžu podieľať na vašom zdravom životnom štýle. Pite ich osobitne či ako prímes v iných koktailoch Herbalife Nutrition alebo si ich pridajte do jedál, aby ste zvýšili ich nutričnú hodnotu a skúste si aj vďaka nim budovať zdravé svaly a kosti. Nielenže si pochutnáte, ale aj niečo spravíte pre svoje zdravie a do toho sa vždy oplatí investovať.

Komerčný článok