Viete, čo nosíte? Zoznámte sa s najbežnejšími materiálmi oblečenia

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo si na seba obliekate? Nemyslíme tým farbu či strih oblečenia, ale materiál a jeho zloženie. V dnešnej dobe o rôznorodosť materiálov oblečenia nie je núdza, každý z nich má svoje výhody i nevýhody, a preto nie je vždy jednoduché sa v nich zorientovať. Prinášame vám krátky prehľad tých najbežnejších materiálov a ich základných vlastností.

Viete, čo nosíte? Zoznámte sa s najbežnejšími materiálmi oblečenia
Viete, čo nosíte? Zoznámte sa s najbežnejšími materiálmi oblečenia (Foto: pixabay.com)

Najobľúbenejšia je bavlna

Najznámejším a najrozšírenejším materiálom je klasická bavlna. Vlákna bavlny sa získavajú z kríka bavlníka. Tento prírodný materiál si vďaka svojim vlastnostiam uchováva významné postavenie v textilnej výrobe, najmä v dámskom oblečení. Bavlna je príjemná na dotyk, veľmi pevná a výborne saje vlhkosť. Bavlnené textílie je možné prať aj žehliť pri vysokých teplotách. Nevýhodou bavlny je krčivosť.

Vlna je odolná voči vode

Obľúbeným prírodným materiálom je ovčia vlna. Na rozdiel od ľudských vlasov alebo zvieracej srsti, vlnené vlákna sú v skutočnosti duté a majú trvalý, flexibilný a vodu odpudzujúci povrch. Jadro každého vlákna absorbuje vodnú paru s hmotnosťou až 30 % svojej hmotnosti a pritom nenavlhne. Vlna funguje ako regulátor teploty, preto dokáže chrániť telo v chladných aj v teplých podmienkach. Ovčia vlna je univerzálna a vhodná na celoročné použitie.

Bambus dýcha, zahrieva aj chladí

Do popredia sa dnes dostáva ďalší prírodný rastlinný materiál – bambus. Bambusové vlákna vás už pri prvom dotyku prekvapia svojou jemnosťou, ktorú možno prirovnať k hodvábu alebo kašmíru, ale aj neobvyklou pružnosťou, ktorá umožní bielizni prispôsobiť sa vášmu telu. Vďaka tvaru vlákien je oblečenie hladké, pohodlné a nepodlieha obrusovaniu.

Bambusové vlákno saje a odparuje pot tak, že pokožku nevysúša, ale prebytok potu vždy spoľahlivo odvedie. Udržuje tak na pokožke prirodzené prostredie a bielizeň sa nelepí na pokožku ani v najväčších horúčavách alebo pri náročnom športovaní.

Z Lycry sa vyrába formujúca bielizeň

Za zmienku stojí aj Lycra, čo je obchodný názov pre materiál elastan. Vlákno obsahuje viac než 85 % polyuretánu, zvyšok tvorí iný materiál, najčastejšie bavlna alebo polyester. Lycra sa dokáže dokonale prispôsobiť vašej postave bez obmedzovania pohybu, čo oceníte pri športe, ale aj počas bežného dňa.

Vďaka svojim vlastnostiam je ideálnym materiálom na výrobu kompresných odevov, pančúch a formujúcej bielizne. Vlákna Lycry nájdete aj vo väčšine športového oblečenia, v spodnej bielizni, plavkách, tričkách, šatách, rukaviciach či v nohaviciach.

Text:PR