Batikované tričko alebo tepláky – ako si ich vyrobiť doma?

Technika batikovania je známa už veľmi dlho, no v súčasnosti sú batikované veci veľmi trendy. No a keď je niečo v móde, tak je jasné, že si za to budú ľudia pýtať aj viac peňazí. Ak ste ale dostatočne šikovní a máte chuť niečo vytvoriť, tak jednoducho dokážete využiť túto techniku aj sami doma, na tričkách a teplákoch, ktoré nevyužívate.

Batikované tričko alebo tepláky - ako si ich vyrobiť doma?

Čo budete potrebovať?

Ako prvé, predtým než začnete z celým procesom, je potrebné zaobstarať si pomôcky, ktoré budete na to potrebovať. V prvom rade sú to farby. Farby na batikovanie nie sú nejako drahé a zoženiete ich na množstve internetových stránok alebo v obchodoch s tvorivými potrebami. 

Ďalej sú to, samozrejme, jednofarebné kúsky oblečenia (ideálne biele), ktoré budete batikovať. Môžu to byť tričká, tepláky, mikiny alebo dokonca aj spodné prádlo. Potom už budete len potrebovať šnúrku, nožnice, hrniec a veľkú dávku kreativity.

Postup batikovania

Celý postup závisí od toho, či používate farby, na ktoré treba aj tepelnú úpravu alebo farby na studené použitie. Čo majú spoločné je, že musíte vybraný kúsok oblečenia rôzne pokrčiť, aby tam vznikli obrazce a svetlé, nezafarbené miesta.

Ďalej to previažete viacerými šnúrkami. Ak používate farby za studena, tak kúsok oblečenia zafarbíte a necháte niekoľko hodín odležať. Pri farbách za tepla oblečenie namočíte do farby zmiešanej s vodou a niekoľko minút varíte. Pri oboch spôsoboch potom oblečenie vyperiete a máte hotovo!

Inšpiráciu sme hľadali na stránkach http://www.akospravit.sk/ a http://www.akona.sk/, kde nájdete aj ďalšie zaujímavé inšpirácie a návody.

Foto: pixabay.com