Vŕtanie studní pre rodinné domy

Vlastná studňa na pozemku rodinného domu je čoraz častejší zjav ako pri nových rodinných domoch tak aj pri tých starších. Majitelia majú radi alternatívny zdroj vody k verejnému vodovodu a niekde na dedinách sa dokonca jedná o jediný zdroj. Zvýšený dopyt po vlastnej studni súvisí napríklad aj s globálnym otepľovaním a s tým súvisiacimi dlhými obdobiami sucha.

Na polievanie záhrady alebo trávnika sa takáto voda používa najčastejšie. Vŕtanie studne je ale vysoko odborná činnosť a nie všetci čo ju ponúkajú vedia garantovať aj požadovanú kvalitu vrtu, prípadne celej studne na kľúč. Geologické podmienky sú veľmi rôzne a je rozdiel či vŕtane do tvrdej skaly alebo do štrkového podložia. Takisto môže mať studňa desať metrov ale aj viac ako sto. Preto venujte výberu realizačnej firmy veľkú pozornosť. Podobne je to napríklad aj pri starších domoch s likvidáciou azbestu.

V minulosti sa azbest bežne používal napríklad na odpadové rúry alebo aj na strechy. Dnes je potrebné do ekologicky zlikvidovať nakoľko sa jedná o zdravotne závadný materiál. Ak sa púšťate do rekonštrukcie starého domu alebo aj do výstavby nového je potrebné počítať aj so záverečným upratovaním. Tu je dobré sa aspoň na tie veľké a hrubé činnosti obrátiť sa na odbornú upratovaciu firmu. Ušetrí do veľa práce a času.

Text: PR, foto: ilustračné – zdroj unsplash.com