Drevené regály sú skvelou voľbou do skladu i do domácnosti

O tom, že drevo je krásny a kvalitný materiál, niet pochýb. Využíva sa nielen pri výrobe klasického nábytku, ale aj na výrobu regálov. Teplé, prirodzené farby dreva sa hodia ku knihám alebo k interiérovým dekoráciám. Drevené regály sa s obľubou využívajú aj v skladoch či v kanceláriách.

Drevené regály sú skvelou voľbou do skladu i do domácnosti (Zdroj obrázka: pixabay.com)

Estetické aj praktické výhody

Drevené regály sa od ostatných odlišujú materiálom, účelom použitia a priestorom na umiestnenie. Okrem drevených sú jedným z najpoužívanejších plastové regály, ktoré sa využívajú najmä vo vlhkých prostrediach, alebo kovové regály, ktoré sú určené do väčších skladových priestorov. Drevené regály však majú iné výhody, preto ich nájdeme v trochu odlišných priestoroch.

Používajú sa najmä v interiéri: v kancelárii či v pracovni, v kuchyni, v špajze, na chodbách, v knižniciach alebo v detských izbách. Keďže drevo pôsobí veľmi esteticky, používajú sa aj ako úložné alebo prezentačné regály do menších predajní. V takýchto priestoroch sa kladie väčší dôraz na vkusný vzhľad, preto je drevo v tomto prípade veľmi žiadaným materiálom.

Celodrevené či kombinované regály

Obľúbeným typom je celodrevený policový regál. Vďaka policiam v tvare obdĺžnika či štvorca je možné použiť regál takmer na akýkoľvek účel: veci v ňom môžu byť uložené prehľadne s ohľadom na efektivitu skladovania tovaru. Plocha políc môže byť vyrobená z jednej veľkej súvislej dosky alebo z niekoľkých menších latiek.

Ďalším typom sú masívne regály so širokými latkami alebo s policami z jednej masívnej dosky. Ich výhodou je vyššia úžitková hodnota, väčšie rozmery a možnosť ukladania predmetov s vyššou hmotnosťou. Napriek tomu, že sa takéto masívne regály používajú väčšinou v skladových priestoroch, ich vizuálna stránka je stále estetická a pôsobivá.

Do kategórie drevených regálov môžeme tiež zaradiť regály kombinované. Tvoria ich police z dreva alebo z opracovanej lakovanej drevotriesky, ktoré sú spojené pomocou plastových alebo kovových spojok. Výhodou tohto typu regálov je vyššia nosnosť a jednoduchá montáž.

Drevo je okrem svojich estetických výhod veľmi obľúbeným materiálom aj vďaka svojej odolnosti voči vonkajším vplyvom, pomáha regulovať vlhkosť v miestnosti a prispieva tak k zdravšej klíme. Regály z opracovaného a ošetreného dreva sú skvelou voľbou napríklad aj do kúpeľne či do kuchyne, kde vytvoria príjemnú a útulnú atmosféru.

Text: PR