Chystáte svadbu? A viete, čo sa na nej bude piť?

Jednou z najčastejších otázok, ktoré si snúbenci pri organizácii svadby kladú, je aké druhy a ako veľa alkoholu kúpiť. Ponúknuť svojim hosťom dobré jedlo a nápoje je predsa prioritou každého páru. Ako to neprehnať, alebo naopak, nestresovať, že vám o polnoci došli zásoby?

Chystáte svadbu? A viete, čo sa na nej bude piť?
(zdroj: unsplash.com)

Vinári alebo pivári?

V prvom rade si zistite, či reštaurácia alebo podnik, kde sa bude vaša svadobná hostina konať, povoľuje priniesť si vlastný alkohol. Reštaurácie a hotely si totiž niekedy účtujú tzv. korkovné, alebo poplatok za to, že reštaurácia zabezpečí k prinesenému alkoholu servis. Niekedy je tento poplatok taký vysoký, že sa vám viac oplatí kúpiť alkohol na svadbu priamo tam. Druhá podstatná otázka je, koľko alkoholu na svadbu kúpiť. Odporúča sa približne 0,5 l tvrdého alkoholu, liter vína a 1,5 litra piva na osobu. Samozrejme, je hlúposť kupovať pre každú osobu všetky tri druhy – preto je dobré poznať preferencie svojich hostí. Nezabudnite zarátať aj šoférov, abstinentov alebo hostí, ktorí jednoducho alkohol nepijú.

Najviac by ste mali kupovať víno

Všeobecné pravidlo, aké druhy alkoholu sa hodia na svadbu, v sebe zahŕňa z celkového počtu alkoholu 50 % vína, 20 % piva a 30 % tvrdého alkoholu alebo likéru, medzi ktorý sa radí napríklad fernet alebo jägermeister. Pri víne je zasa najlepšie kúpiť 50 % bieleho, 30 % ružového a len 20 % červeného. Odporúčajú sa tiež suchšie vína, hoci veľa závisí aj od lokality a ročného obdobia. Pri horúcich letných svadbách chutí hosťom viac pivo a dobre vychladené biele víno. Čo sa týka lokality, je pravdepodobné, že na východe Slovenska, kde nie je až toľko vinárskych oblastí, uprednostnia hostia skôr tvrdý alkohol.

Nemusíte podávať práve šampanské

Určite vám teraz chodí po rozume posledná otázka: koľko nás to bude stáť? Určite nie je dobré kupovať najlacnejší alkohol, ale neodporúča sa ani ten najdrahší (v prípade, že nebudete mať 4 hostí). Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá nikoho neurazí. Určite sa v mnohých e-shopoch a kamenných obchodoch dajú využiť zľavy na alkohol, ktoré sa poskytujú hlavne pri kupovaní väčšieho množstva. Ak uvažujete o otvorenom účte na bare, odporúčame aspoň obmedziť značky konkrétnych alkoholov, ktoré bude hotel alebo reštaurácia bez upozornenia určite ponúkať a na ktorých by ste teda veľmi neušetrili.