Ako liečiť suchú pokožku hlavy?

Suchá koža či suchá pleť je celkom bežným stavom kože. Tento stav sa bežne vyskytuje v oblasti rúk, nôh, často sa však týka aj oblasti hlavy. Čo robiť v prípade, že vás trápi suchá pokožka hlavy? V článku sa okrem iného dozviete aj to, že suchá pokožka hlavy a lupiny nie sú jedno a to isté…

Ako liečiť suchú pokožku hlavy
Ako liečiť suchú pokožku hlavy (Foto: PR)

1) Pozorujte a správne identifikujte príznaky suchej pokožky hlavy

Prejavy suchej pokožky hlavy nie sú žiadnou záhadou. Suchá koža na hlave a v okolí vlasov sa prejavuje typickým svrbením, ktoré sprevádzajú nepríjemné pocity suchosti a napätia kože. K príznakom treba zaradiť aj viditeľne suché miesta s odlupujúcimi sa „vločkami“ kože, ktoré však zväčša ostávajú spojené so zasiahnutým miestom.

2) Rozlišujte suchú pokožku hlavy od lupín

Tvorbu lupín zvyčajne zapríčiňuje kvasinková infekcia, ktorá pokožku napadá, ak je narušená jej prirodzená ochranná bariéra. Premnožené kvasinky vyvolávajú nadmernú tvorbu a obnovu kožných buniek. Tie, ktoré splnili svoju funkciu a telo sa ich zbavuje, vnímame ako lupiny, respektíve odumreté kožné bunky.

Príčinou vzniku suchej pokožky je narušená schopnosť kože udržiavať si prirodzenú vlhkosť. K dehydratácii pokožky môže dochádzať za suchého a studeného počasia, ale aj pri náhlych zmenách a prechodoch z tepla do chladu (a opačne). Na suchej pokožke hlavy sa vytvárajú drobné šupinky, ktoré sú na rozdiel od lupín spojené so suchou oblasťou kože, majú inú farbu – sú biele, zatiaľ čo lupiny bývajú skôr žlté a mazľavé.

Ako liečiť suchú pokožku hlavy
Ako liečiť suchú pokožku hlavy (Foto: PR)

3) Zvážte frekvenciu umývania vlasov

Bežnou príčinou vysušovania pokožky hlavy býva pričasté umývanie vlasov. To môže napomôcť odstraňovaniu niektorých hydratačných látok, ktoré sa v koži prirodzene tvoria a vyskytujú. Pre udržanie si zdravých vlasov a pokožky hlavy sa vo všeobecnosti odporúča umývať si hlavu dva, nanajvýš trikrát týždenne. Ak sa u vás objavujú príznaky suchej pleti či pokožky hlavy, mali by ste používať jemnejšiu kozmetiku, ktorá z vlasov a pokožky neodstraňuje prirodzenú vlhkosť.

4) Pokožke hlavy škodia aj teplotné extrémy

O vplyve teplotných zmien na zdravie citlivej pokožky sme už čo-to spomenuli v bode 2. Pravdou je, že suchej pokožke hlavy neprospievajú ani mnohé pomôcky na skrášľovanie či tvorbu účesov. Žehličky, kulmy alebo sušiče vlasov môžu spôsobiť nielen poškodenie vlasov, ale aj vysušovanie pokožky hlavy. Ak vás trápi suchá pokožka hlavy, skúste si odsledovať, či sa príznaky tohto problému nezhoršujú práve po použití týchto prístrojov.

Ako liečiť suchú pokožku hlavy
Ako liečiť suchú pokožku hlavy (Foto: PR)

5) Hydratácia nadovšetko

Ako sa starať o suchú pleť a suchú pokožku hlavy? Začať môžete dúškom čistej vody. Pre celkové zdravie organizmu (a tiež kože) je nevyhnutné udržiavať telo dostatočne hydratované. Vodu z tela strácame pri potení, vylučovaní, ale napríklad aj dýchaní a treba ju pravidelne dopĺňať. Nezabudnite si preto zabezpečiť dostatočný prísun tekutín vzhľadom k vašej celodennej aktivite.

Text:PR