Upchatý odtok? Tipy a triky, ako si s ním poradiť raz-dva!

Odtok v kúpeľni alebo v kuchyni sa občas upchá v každej domácnosti. Najčastejšie sú na vine rôzne zvyšky jedla, ktoré sa do odtoku počas umývania riadu dostanú alebo vlas či iné nečistoty v kúpeľni. Prispieť k tomu môže aj olej z vysmážania, kávová usadenina, zrnká ryže, zbytky cestovín, škrupiny z vajec, chlpy vašich domácich miláčikov. Čo teda s takýmto odtokom robiť?

Upchatý odtok? Tipy a triky, ako si s ním poradiť raz-dva!
(zdroj: unsplash.com)

Najprv to skúste silou

Najlepšie je dopredu myslieť na prevenciu, aby ste sa týmto problémom nemuseli vôbec zaoberať. Nenechávajte stiecť do odtoku nič, čo tam nepatrí – žiadne väčšie zvyšky jedla, popadané vlasy,… Dobré je používať nerezové sitko do drezu, ktoré aj tie menšie nečistoty zachytí. Pravidelne čistite sifón a potrubie, aby ste sa vyhli spomínanému problému. Ak sa však už stane, skúste najprv starý dobrý gumový zvon. Tento mechanický spôsob uvoľňovania odtoku vás môže zachrániť, ak odtok ešte nie je príliš upchatý. Priložte zvon na otvor prepadu, poriadne pritlačte a následne začnite silno pumpovať, čím vytvoríte značný tlak. Nakoniec ho už len prepláchnite horúcou vodou a je hotovo. Nemáte doma zvon alebo potrebujete do drezu nové sitko? Všetky zľavy a kupóny, vďaka ktorým nakúpite lacnejšie a z pohodlia domova nájdete tu.

To, čo potrebujete, máte doma

Ak by zvon nestačil, vyskúšajte trik so soľou. Je lacná, nájde sa v každej domácnosti a šetrne pomôže prečistiť odtok a dokonca aj odstrániť nepríjemný zápach, ktorý sa z neho väčšinou pri upchatom odtoku šíri. Ako na to? Nasypte do odtoku pol šálky kuchynskej soli a zalejte ju aspoň pol litrom horúcej vody. Nechajte pôsobiť, do odtoku pustite ešte trochu teplej vody a chvíľu počkajte. Opäť platí, že odtok povolí, ak je menej upchatý. Vedeli ste, že soľ môžete použiť aj na odstránenie rôznych škvŕn? Pozrite si aj naše tipy na domáce čistenie sedačky. Silnejšia, ako soľ, je jedlá sóda a samozrejme, univerzálny kuchynský ocot. Potrebovať budete 1 šálku octu, 2 šálky jedlej sódy a 4 šálky vody. Do odtoku nasypte polovicu sódy a zalejte ju trochou vriacej vody. Nechajte pár minút pôsobiť a potom do odtoku nasypte zvyšnú sódu a zalejte to octom. Po 10 až 15 minútach odtok len prepláchnite zvyškom vriacej vody.

Keď nastupuje chémia

Ak domáce recepty nezaberú, neostáva vám nič iné, len siahnuť po chemických prostriedkoch. Vyskúšajte napríklad hydroxid sodný, ktorý nájdete v každom supermarkete. Nie je ani drahý, predstavuje však veľmi silnú zásaditú látku a pri kontakte s ním si treba dávať veľký pozor. Nikdy ho nechytajte holými rukami, ale vezmite si ochranné pomôcky. Do odtoku umývadla, vane alebo drezu nasypte približne 100 gramov tejto látky a zalejte to pol litrom horúcej vody. Nechajte pôsobiť aspoň 30 minút a odtok opäť poriadne prepláchnite. V prípade veľmi upchatého odtoku to môžete zopakovať. Nenakláňajte sa však príliš blízko k odtoku, aby vám hydroxid neprskol do očí. Pozrite si aj naše ďalšie tipy, ako si poradiť pri rôznych činnostiach v domácnosti – napríklad ako vytepovať gauč bez tepovača.