Zázračné účinky aviváže, o ktorých ste možno nevedeli – alebo na čo okrem prania ju môžete použiť

Zvykli sme si na to, že aviváž je na pranie a asi vo väčšine domácností sa ani na nič iné nepoužíva. Ak si však všimnete, bielizeň je po jej použití nielen voňavá, ale aj hebká a priľnavá. Dôvod je jednoduchý a má názov statická elektrina.

Zázračné účinky aviváže, o ktorých ste možno nevedeli – alebo na čo okrem prania ju môžete použiť
(zdroj: unsplash.com)

Utieranie prachu po novom

Vďaka tomu, že látky obsiahnuté v aviváži majú kladný náboj, sú priťahované k bielizni, ktorá má zasa náboj záporný. Vďaka tomu dokážete aviváž využiť napríklad aj na utretie televíznej obrazovky, monitora či čohokoľvek, čo je z plastu a po bežnom utretí na to z dôvodu spomínanej statickej elektriny opäť okamžite nasadá prach. Namočte handričku do vody s avivážou a následne plastový povrch pretrite. Výsledkom budete určite milo prekvapení.

V kuchyni, pri obliekaní aj maľovaní

Možno by vám to v živote nenapadlo, ale aviváž vám môže pomôcť aj v takej prekérnej situácii, akou je zaseknutie zipsu na nohaviciach alebo bunde. Stačí, ak bežec pretriete nezriedenou avivážou a zips po ňom prebehne, akoby bol nový. Podobne to môžete urobiť aj pri pripálení jedla v hrnci. Do takejto nádoby rýchlo nalejte vodu a pridajte trochu aviváže. Hodinu nechajte odmočiť – a pripečené zvyšky pôjdu dole ako po masle. Chystáte sa maľovať a chceli ste použiť staré štetce, no stvrdli? Asi je už pre ne neskoro, no aspoň budete vedieť, že po najbližšom maľovaní ich musíte okrem vody umyť aj s trochou aviváže. Štetec tak bude mať aj jemnejšie vlákna.

Striekanie proti elektrickým výbojom

Kope vás koberec alebo akákoľvek iná textília, ktorú doma máte? Opäť tá nevyspytateľná statická elektrina. Teraz už viete, že stačí len aviváž a jej zázračné účinky. Do 2,5 litra vody pridajte konkrétne šálku aviváže, roztokom naplňte rozprašovač a nastriekajte ním koberec. Dávajte si však pozor, aby ste to neprehnali a aby koberec nebol úplne mokrý, prípadne aby ste mu nepostriekali aj spodok. Najlepšie je tak urobiť na noc, aby sa po koberci hneď nechodilo a aby v ňom aviváž poriadne zaschla. Účinok takéhoto „postreku“ by mal vydržať niekoľko týždňov.